Tworzenie jeszcze lepszych samochodów

Raport postępu Toyoty

2015-03-31
„Nagłe i drastyczne zmiany w otoczeniu biznesowym powodują, że tradycyjne podejście do prowadzonej działalności nie zagwarantuje nam zrównoważonego rozwoju. Znajdujemy się obecnie w punkcie zwrotnym, który wymaga od nas stworzenia nowego modelu biznesowego”.

Akio Toyoda, Prezydent Toyota Motor Corporation (TMC)

Produkcja jeszcze lepszych pojazdów


Po czterech latach od ogłoszenia Globalnej Wizji Toyoty, firma poczyniła istotne postępy we wprowadzaniu nowej strategii zrównoważonego rozwoju, której głównym filarem jest produkcja jeszcze lepszych pojazdów (Making Even-better Cars). Wymagało to nowego podejścia do produkcji samochodów i zmiany procesu planowania produktów oraz podnoszenia konkurencyjności fabryk. Proces ten jest oparty na Nowej Globalnej Architekturze Toyoty (Toyota New Global Architecture) i utrzymywaniu wykwalifikowanej, doświadczonej załogi.

Komentując osiągnięty już postęp, Prezydent TMC Akio Toyoda powiedział: „2015 rok będzie zdecydowanym krokiem w kierunku umacniania naszych podstaw zrównoważonego wzrostu. Osiągniemy to, wprowadzając na rynek nowe modele oparte na Nowej Architekturze Globalnej Toyoty i wzmacniając naszą konkurencyjność. Nasze przyszłe sukcesy oprzemy na nowej strukturze zarządzania i dbaniu o zasoby ludzkie. Toyota chce być firmą, która rozwija się w sposób zrównoważony – jak drzewo o mocnych korzeniach”.

Tworzenie jeszcze lepszych samochodów w oparciu o Nową Architekturę Globalną


Aby uatrakcyjnić ofertę modelową, Toyota wprowadza nowe, innowacyjne podejście w projektowaniu napędów i platform samochodów. Rozwój produktów będzie odbywał się w oparciu o współdzielenie komponentów napędowych i części przez najważniejsze grupy pojazdów. To z kolei doprowadzi do ograniczenia kosztów planowania i rozwoju modeli o 20 procent lub więcej.

Nowe komponenty napędów


Komponenty napędowe są sercem każdego pojazdu. Ich rozwój musi być zintegrowany z pracami nad platformami, które określają strukturę samochodu. Aby podnosić osiągi i ekonomię spalania, a jednocześnie nadawać swoim projektom atrakcyjny wygląd i najlepsze prowadzenie, Toyota rozwija jednocześnie i w zintegrowany sposób platformy i napędy nowych pojazdów, aby obniżać ich środek ciężkości, stosować lżejsze i bardziej kompaktowe komponenty oraz zunifikowaną stylistykę, opartą na rozwiązaniach modularnych. Dzięki poprawie sprawności termicznej silników i przekładni, Toyota obniżyła zużycie paliwa swoich napędów o 25 procent i jednocześnie podniosła ich sprawność o 15 procent.


Dodatkowo, dzięki modernizacji silników elektrycznych, inwerterów czy zmniejszeniu rozmiarów akumulatorów, firma planuje poprawę efektywności swoich napędów hybrydowych o ponad 15 procent. Nowe jednostki napędowe i innowacyjne rozwiązania w systemie hybrydowym i przekładniach zostaną zaprezentowane jeszcze w tym roku.

Nowe platformy


Toyota opracowała nowe platformy w drodze znacznych innowacji w podwoziach i zawieszeniach swoich pojazdów. Obniżenie środka ciężkości zespołów napędowych i ich mocowania w pojeździe pozwoliło na poprawę prowadzenia nowych modeli, ich nowy wygląd na drodze oraz dalsze podnoszenie parametrów bezpieczeństwa. Poprzez nowe podejście do konstruowania struktury nadwozi Toyota planuje zwiększenie ich sztywności początkowo aż o 30-65 procent, a następnie nawet przekroczenie tych wartości. Zostanie to osiągnięte w wyniku stosowania nowych spawów techniką laserową. Pierwszy, średniej wielkości samochód z przednim napędem, wykorzystujący nową platformę, trafi na rynek jeszcze w tym roku.


Zgodnie z planami, do 2020 roku połowa pojazdów sprzedawanych przez firmę na całym świecie będzie wykorzystywała nowoopracowane platformy.

Usprawnianie procesu produkcyjnego Toyoty


Toyota podjęła decyzję o wzmocnieniu konkurencyjności, czego efektem jest celowe i chwilowe wstrzymanie nowych inwestycji w zakłady produkcyjne i koncentracja na procesie pełnego wykorzystania obecnie funkcjonujących fabryk.

Pełne wykorzystanie fabryk


Od 2013 roku Toyota zwiększa uniwersalność zastosowań swoich linii produkcyjnych, grupując produkcję podobnych modeli w tych samych zakładach, przez co maksymalnie wykorzystując ich zasoby i moce produkcyjne. Wskaźnik średniego wykorzystania linii produkcyjnej w koncernie wzrósł z 70 procent w 2009 roku do ponad 90 procent obecnie.

Obniżanie poziomu inwestycji koniecznych do wyprodukowania nowego modelu


W tym roku Toyota zakłada obniżenie kosztów przygotowania linii produkcyjnej nowego modelu aż o 50 procent w stosunku do sytuacji z roku 2008. Podobny poziom optymalizacji dotyczy także uruchamiania produkcji nowych jednostek napędowych, przekładni i innych istotnych komponentów samochodu.


Chociaż inwestycje, konieczne do wprowadzenia produkcji nowych platform i zespołów napędowych, opracowanych w ramach Nowej Architektury Globalnej Toyoty, były w początkowym okresie wyższe, to modularność nowych rozwiązań i optymalizacja ich produkcji pozwala obecnie na znaczne obniżenie kosztów uruchamiania linii nowych projektów.


Dzięki tym zmianom znacząco rośnie także konkurencyjność samych fabryk w normalnym cyklu produkcyjnym.

Dowiedz się więcej

Setny wyścig Toyoty w wyścigach długodystansowych Setny wyścig Toyoty w wyścigach długodystansowych Sprawdź Nowa marka KINTO Nowa marka KINTO Dostawca nowoczesnych usług mobilności Nowy model z segmentu A powstanie w Kolinie Nowy model z segmentu A powstanie w Kolinie Dowiedz się więcej Zarządzanie flotą Zarządzanie flotą Poznaj ofertę przeznaczoną dla dużych firm Nowa Toyota Yaris Cross Nowa Toyota Yaris Cross Dowiedz się więcej Toyota AYGO X prologue Toyota AYGO X prologue Poznaj nowy samochód koncepcyjny Debiutuje nowy elektryczny SUV Toyoty Debiutuje nowy elektryczny SUV Toyoty Pierwsza prezentacja w Szanghaju Rozpoczęła się budowa Woven City Rozpoczęła się budowa Woven City Pierwsze eksperymentalne miasto Toyoty Nowy model Toyoty z segmentu A Nowy model Toyoty z segmentu A Dowiedz się więcej o planach marki Toyota Yaris nowym liderem w Europie Toyota Yaris nowym liderem w Europie Dowiedz się więcej Toyota zwiększyła udział w europejskim rynku do 6% Toyota zwiększyła udział w europejskim rynku do 6% Dowiedz się więcej Toyota wyłącznym właścicielem fabryki w Kolinie Toyota wyłącznym właścicielem fabryki w Kolinie Sprawdź szczegóły